Pompy ciepła - czy warto?

 

Zapewne domyślasz się jaka może być odpowiedź z naszej strony na tak zadane pytanie. Jesteśmy też pewni, że nasze odpowiedzi będą zbieżne, gdy przemyślisz poniższe informacje i przekalkulujesz we własnym zakresie koszty inwestycji i eksploatacji.

Owszem instalacja pompy ciepła na pierwszy rzut oka może wydawać się znacznie droższa od instalacji tradycyjnego źródła ciepła, ale jest wiele rzeczy na które inwestorzy nie zwracają uwagi podczas swoich kalkulacji, rzeczy które są ważne.

Koszty które musisz ponieść niezależnie od zastosowanego źródła ciepła:

- Koszty rozprowadzenia instalacji ogrzewania po budynku, niezależnie czy to będzie instalacja grzejnikowa czy też ogrzewanie podłogowe (lepiej współpracujące z Pompą Ciepła) - koszty obu rozwiązań są zbliżone

- Koszty urządzenia kotłowni - instalacje, armatura, zasobnik CWU

Koszty dodatkowe które musisz ponieść przy instalacji Pompy Ciepła

-koszt  budowy dolnego źródła ciepła - w zależności od warunków zewnętrznych w formie poziomego lub pionowego wymiennika ciepła

Koszty których nie musisz ponosić przy instalacji Pompy Ciepła, a są niezbędne przy tradycyjnych systemach grzewczych

- koszt budowy, wykończenia komina

- koszt budowy składu na opał / przyłącza medium do systemu grzewczego

Naszym zdaniem i zdaniem naszych klientów  koszty inwestycyjne są na porównywalnym poziomie - w opinii naszych klientów nadwyżka w koszcie inwestycji w instalację z pompą ciepła zwraca się w ciągu kilku lat.

I to pojawia się pytanie: “Jak to się zwraca?”.

Otóż zwrot ma związek ze znacznie niższymi opłatami za ogrzewanie i CWU ponoszonymi przez cały okres użytkowania budynku. Według naszych wyliczeń różnica może sięgać od 1000 do 5000 złotych oszczędności rocznie. Przy tym należy jeszcze pamiętać, że instalacja z Pompą Ciepła HCT jest instalacją bezobsługową tzn. przez cały okres jej użytkowania nie będziesz zobligowany do czynności generujących koszty takich jak: czyszczenie komina, czyszczenie i regulacja palników czy wymiana rusztu, okresowe remonty w kotłowni, dostawa opału, czy koszty stałe dostaw gazu. Nie wspomnimy już o czasie, który oszczędzisz i będziesz mógł spędzić robiąc rzeczy które lubisz, a nie te, które musisz.

Poza tym trwałość pompy ciepła szacowana jest na ok 30 lat, a w tym czasie każde inne źródło ciepła wymagało będzie wymiany z uwagi na jego wyeksploatowanie.

Teraz już znasz wszystkie za i przeciw i sam jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie: “Czy warto?”.